FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 Pistolet TT Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
ZEN
Administrator



Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Tomaszów Lubelski

PostWysłany: Wto 17:48, 27 Kwi 2010 Powrót do góry

TT wz. 33

Pistolet wojskowy TT wz. 30 został skonstruowany przez Fiodora Tokarewa w 1930 r. Pistolet okazał się lepszy od używanego dotąd rewolweru Nagant wz. 1895 przez Armię Czerwoną. Jego zmodernizowana wersję (TT wz. 33) różniącą się konstrukcją mechanizmu spustowo-uderzeniowego i szkieletu od oryginału z roku 1930 wprowadzono w roku 1933 jako oficerska broń osobista. Nazwa pistoletu wywodzi się od pierwszych liter nazwiska konstruktora i wytwórni w Tule gdzie produkowano pierwsze egzemplarze. Popularnie - "tetetka". Od roku 1943 pistolet TT stał się etatową bronią oficerów LWP. Używała go również Milicja Obywatelska. Jako pistolet treningowy używany jest do dzisiaj. Ponadto z racji swojej niskiej ceny, prostoty i niezawodności wykorzystywany jest jako pistolet do samoobrony przez cywilów lub przez agentów ochrony.

Pistolet działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowaną przez przekoszenie w tylnej części lufy w płaszczyźnie pionowej. Na górnej powierzchni lufy, w jej środkowej części znajdują się dwa pierścieniowe występy ryglowe, współpracujące z oporami ryglowymi zamka , z dołu zaś - występ zamocowany obrotowo łącznikiem. Koniec łącznika jest połączony ze szkieletem pistoletu za pomocą osi zatrzasku zamkowego. Łącznik powoduje przekoszenie lufy niezbędne do odryglowania broni. Część wylotowa lufy opiera się o łożysko lufy, stanowiące również oparcie dla sprężyny powrotnej. Pistolet ma mechanizm spustowy pojedynczego działania ( bez samonapinania) z przerywaczem oraz mechanizm uderzeniowy typu kurkowego, z kurkiem odkrytym, którego walcowo - śrubową sprężynę uderzeniową umieszczono w gnieździe kurka. Zabezpieczenie broni przed strzałem przedwczesnym zapewnia przerywacz, rozłączający szynę spustową od zaczepu kurka , gdy zamek nie znajduje się w przednim skrajnym położeniu. Natomiast zabezpieczenie przed strzałem przypadkowym jest realizowane za pomocą tzw. zęba bezpieczeństwa kurka.


TT wz. 33


W celu zabezpieczenia nabitej broni należy zwolnić kurek ( naciskając język spustowy i przytrzymując kurek palcem), który oprze się zębem bezpieczeństwa o zaczep kurka. W tym położeniu niemożliwe jest zarówno całkowite zwolnienie kurka przez naciśnięcie języka spustowego, jak również odciągnięcie zamka do tyłu . W celu odbezpieczenia broni należy ręcznie napiąć kurek. Kurek , zaczep kurka i przerywacz są zmontowane w odłączalnej od szkieletu obsadzie. Lewy występ obsady pełni funkcję wyrzutnika. Wyciąg ze sprężyną znajduje się w zamku. Pistolet jest zasilany z 8 nabojowego, jednorzędowego magazynka. Posiada stałe przyrządy celownicze (muszka i szczerbinka) przystosowane do strzelania na odległość do 25m.

Pistolet był produkowany w różnych odmianach również w innych krajach (po wojnie) należących do strefy wpływów ZSRR lub sojuszniczych:

* Chińska Republika Ludowa: Typ 51, Typ 54
* Korea Północna: Typ 68
* Węgry: Model 48
* Jugosławia: Model 57, Model 70, 9mm pistolet Tokagypt eksportowany do Egiptu
* Polska:0.22 LR sportowy pistolet TT o zmienionej lufie, iglicy i oknie wyrzutowym (posiadający redukcyjne wkładki nabojowe pasujące do oryginalnych magazynków)

Dane taktyczno-techniczne pistoletu TT wz. 33:

* kaliber: 7,62 mm
* masa: 0,825 kg (bez amunicji)
* długość lufy: 116mm
* długość ogółem: 195mm
* szybkostrzelność teoretyczna: 15-23 strz./min
* pojemność magazynka: 8 naboi
* Amunicja 7,62mm x 25 wz. 30

Jej pierwowzorem była niemiecka amunicja 7,63mm x 25 wz. 1896 do pistoletu Mauser. Okazał się wystarczający do potrzeb Armii Czerwonej, że został wprowadzony do użytku jako nabój do nowego pistoletu TT. Różnice między oboma typami amunicji są tak małe, że można stosować je wymiennie. Łuska z szyjką i kryzą zwykłą. Typy naboi: pocisk zwykły P, przeciwpancerno-zapalający P-41 i smugowy P-T. Nabój charakteryzuje się dużą energią początkową i dużą zdolnością do penetracji osłon balistycznych. Wynosi ona 485 J dla pistoletu TT i 687 J dla pistoletu maszynowego PPSz.

Dane taktyczno-techniczne amunicji 7,62mm x 25 wz. 30:

* masa standardowego naboju: 10,8 g
* masa pocisku: 5,5 g
* masa ładunku miotającego: 0,52 g
* masa łuski: 4,78 g
* długość naboju: 35 mm
* długość łuski: 24,8 mm
* długość pocisku: 14mm
* donośność maksymalna: ok. 1800 m
* zasięg skuteczny przeciwko sile żywej: do 800m

Prędkość początkowa pocisku:

* 420 m/s z lufy 116mm - pistolet TT wz. 33
* 500 m/s z lufy 243mm - pistolet maszynowy PPSz wz. 41

Opracował: Lechu
Militarium.net


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
 
 
Regulamin